DIGITAL MARKETING AND LIFE

23 Ağustos’ta Bilkent Cyberpark’ta gerçekleştidiğimiz etkinliğin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sunumu buradan görüntüleyebilir, sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Sunumda anlattığım şeyleri blog içeriği olarak yazıya dökülmüş halini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar ve Ajans’a Ayıracak Kaynağı Olmayanlar İçin 5 Dijital Pazarlama Çözümü

Sunumda görebileceğiniz gibi orta ölçekli ve yeni başlamak isteyen eTicaret girişimcileri için kullanılabilecek, az maliyet ile sürdürülebilir bir operasyon sağlayacacak dijital pazarlama çözümlerinden bahsettim.

Bunlar şöyle ki;

1) Doğru eTicaret Platformu ve Altyapı

Eğer eTicaret platformunuz kullanıcı deneyimi açısından uygun, tasarımda güven veren ve kendini sürekli olarak güncelleyen bir yapıda değilse yaptığınız tüm pazarlama faaliyetleri anlamsız hale gelebiliyor. Bu yüzden dijital pazarlama faaliyetlerine başlamadan, websitenize çektiğiniz kullanıcının rahatlıkla bir alışveriş deneyimine sahip olup olmayacağını gözetmek zorundasınız. Bu operasyon sizin tahmin ettiğinizden çok zor ve ciddi emek gerektiriyor.

Eticaret altyapısı ve bir sürü uzmanlık alanı gerektiren işlerle uğraşıp motivasyonunuzu yanlış odak noktalarına vermemeniz için hazır altyapı çözümleri ile altyapınızı değiştirmenizi ya da bunları gözeterek karar vermenizi tavsiye ediyorum.

Çoğunlukla eticaret yazılımı seçilirken yapılan hata 0'dan yazılım yapılmaya çalışılması ve aktarılması gereken tüm motivasyon ve çalışmanın pazarlama yerine yazılım tarafına aylarca yapılıyor olmasıdır. Bu orta ölçekli bir firma için size başlangıçta bir şey kazandıramaz, aksine kaybettirir.

İnanmak! Bir eticaret girişiminde olması gereken yegane şey motivasyondur. Eğer bir girişimi “ya tutarsa” diye bakarak başlıyorsanız o projenin iyi bir noktaya gelmesini bekleyemezsiniz. Dolayısıyla motivasyonunuzu kaybetmemek için yazılım ve teknik detaylar ile uğraşmak yerine ürün ve pazarlama faaliyetlerine tüm odağınızı vermelisiniz.

Türkiye’de bir çok eticaret paket yazılımı bulunsa da işini tam olarak doğru yaptığını gözlemlediğim size önerebileceğim bir altyapı malesef yok. Bu yüzden global’den ihtiyaçlarınıza yönelik 2 önerimiz olacak:

  1. Shopify

Shopify dünyada 500.000 aktif mağaza tarafından kullanılan bir e-ticaret altyapı platformu. 2.000'den fazla çalışana sahip ve şuana kadar tüm eticaret mağazalarından 40 milyar $ işlem hacmine ulaşmış bir altyapıdan bahsediyorum! Sizce Türkiye’deki firmalar bunun önüne geçebilir mi?

Aylık 29$’dan başlayan paketleriyle cirodan %1–2 arasında pay alıyor. Hiç bir işle uğraşmadan Payu ve Garanti Bankası gibi direkt entegre ödeme servisleriyle eTicaret sitenizi faaliyete almanız sadece bir kaç saat sürüyor. Üstelik kendi uygulama mağazasından çeşitli özelleştirmeler ve tasarım çeşitlerine sahip olmanız mümkün.

Shopify sistemini kullandığımız müşterilerimizin websitelerinden bazıları:

www.livapastacilik.com

www.mobusta.com

www.mocacocoffee.com

2. Woocommerce

Woocommerce, wordpress altyapısı ile çalışan açık kaynak kodlu bir eTicaret yazılımıdır. Woocommerce, shopify’a nazaran daha Türkiye’ye uygun bir sistem çünkü tamamen ücretsiz, üzerinde özelleştirme yapmak daha kolay ve yine çoğu ödeme sistemi ile entegre plugin’lere sahip.

Wordpress websitenizin üzerinden woocommerce eklentisini kurarak eticaret sitenizi yapılandırmaya hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca seçebileceğiniz yüzlerce website arayüz temaları ile uyumlu bir şekilde çalışabilirsiniz.

Woocommerce ile yaptığımız eTicaret websitelerinden bir kaç örnek:

www.sefastone.com

www.kuruyemisborsasi.com

2) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Websitenize trafik sağlamak istediğiniz bu terimi çok duymuşsunuzdur: “abi SEO yapmak lazım”! Peki nedir bu herkes tarafından farklı anlaşılan bu SEYO?

SEO Nedir?

SEO, yani arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında arama yapan kullanıcıya en iyi deneyimi websiteniz ile sunmaktır. Websitenizi Google’ın iyi bir şekilde tanıyor olmasını sağlamak ve kullanıcının talep ettiği, işiniz ile ilgili içerikleri oluşturmaktadır.

Google’ın vizyonu websitesinde yer aldığı üzere “to provide access to the world’s information in one click.

Yani Google basit bir şekilde diyor ki; kullanıcıların arama yaparken yazdığı talepleri inceleyin, websitenizde bunlara cevap verin!

Şimdi zor sorunun cevabına doğru geçiyorum. SEO ajansı ile çalışmadan nasıl websitemin SEO ile websiteme trafik sağlarım?

Eğer bahsettiğim eticaret altyapılarını kullanıyorsanız, teknik olarak SEO isterleri konusunda yapmanız gereken çok bir şeye gerek kalmıyor. Çünkü sizin yerinize shopify ya da woocommerce sistemleri sizin yerinize sürekli yapıyor oluyor. Sizin odaklamanız gereken tek şey içerik tarafı kalıyor.

Eğer eTicaret işinizle ilişkili içerik zenginleştirmelerini yaparsanız arama motorlarında üst sıralarda yer almaya başlayabilirsiniz.

Peki ne bu içerik zenginleştirmesi?

İçerik zenginleştirmesi, bir ürünün sadece fotoğraf ve fiyatını koymak yerine ürünün detaylı bilgisinin yazılması, nasıl yapıldığı, nasıl kullanılması gerektiği ve bunun benzeri kullanıcıya faydası olabilecek her türlü şeyin orda olmasıdır. Bir mobilya alınıyorsa o mobilyanın nasıl kurulduğunu gösteren video da aslında bir içeriktir.

İçerik Yazımı & İçerik Temini İçin Alternatif Yöntemler

“Content is King.” Bill Gates, 1996

İçeriğin bir yazar tarafından 0'dan oluşturulması kolay bir iş değildir. Genellikle bu işe yeni başlayanlar ve orta ölçekli yapılarda kalifiye bir yazara sahip olmak ya da bu işi bir içerik ajansından satın almak size maliyet açısından yük getirecektir. Ben bu tarz şeylere girmeden nasıl bu ihtiyacı giderebilirsiniz bundan bahsedeceğim!

  1. Google Translate

Çevirin arkadaşlar, çevirin. Milyonlarca yabancı dilde yazılan içerikleri Türkçe’ye çevirin ve Türkiye’dek kullanıcıların kullanımına açın! Bunu yaptığınızda Google, translate ile çevirdiğinizi anlayıp sizi cezalandırmayacak. Çeviri yaptığınız içeriğin Creative Commons dediğimiz paylaşım haklarına sahip olduğuna emin olun ve kaynak gösterin yeterli! Wikipedia’da bulunan tüm içerikler Creative Commons haklarına sahip içeriklere sahip, sırf burayı kullanarak içerik oluşturma işlemini 20–30 dakikada halledebilirsiniz.

Biz bu yöntemi kullandık, örnek olması için buraya ekleyelim.

Google’da “dünya tiyatro tarihi” yazın ilk çıkan site circlelove.co olacaktır.

İçeriği incelerseniz wikipedia’dan aldığımız dünya tiyatro tarihinin Google Translate ile çevrilip üzerinden “editorial” düzenlemelerinin yapıldığını görürsünüz. Bu içeriği 0'dan yazmaya kalksak belki 2 gün sürebilirdi, içerik 2.000 kelimeden fazla bilgiye sahip. Fakat bu yöntem ile 2 saat içerisinde yayınladık ve aylık düzenli olarak trafik alıyoruz. Üstelik “tiyatro tarihi” kelimesinde de rank almaya başladık şu an 2. sırada yer alıyoruz.

2. Vision to Text & Voice to Text Yöntemleri

Web’de içeriği bir çok türevini görebilirsiniz, pdf’ler, videolar, infografiler vs. Bu içerikleri insanlar farklı şekillerde tüketmek isteyebilir. Yani 5 dakikalık bir videoyu izlemek yerine bir text içeriği varsa insan oradan ihtiyacı olan şeyi 5dk harcamadan 20 saniyede edinebilmeli. Bu ihtiyaca karşı çözüm üretirseniz yine iyi bir içerik kaynağı yaratmış olacaksınız.

Speech to Text (Ses’den Yazıya Dönüştürme)

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi üretilen video içeriklerin text’e dönüştürülmesi yine sizi içerik tarafında besleyecek yegane şeylerden birisi olacaktır. Sadece youtube videolarındaki içerikleri direkt dinleyip yazarak ya da gelişmiş araçlar kullanıp bir kaç saniyede video’daki sesi texte dönüştüren yazılımları kullanabilirsiniz.

https://cloud.google.com/speech/

Vision to Text (Görüntüden Yazıya Dönüştürme)

Elimizde hazır fakat Google’da bulunmayan farklı içerik kaynaklarımız var. Tezler, bazı pdfler, kendi notlarınız, ansiklopedik içerikler. Bunların hepsinin dijitale aktarılması için OCR yazılımları ve aşağıda gelişmiş şekilde kullanılabileceğiniz Google Vision API’ı var. Elinizdeki kitapları, notları ve diğer kaynakları bu yazılımlar ile dijital içeriklere dönüştürebilir, websitenizde yayınlayabilirsiniz.

https://cloud.google.com/vision/ˆ

SEO operasyonlarınızı inceleyeceğiniz ve web görünürlüğünü geliştirmenizi sağlayacak tavsiye ettiğimiz uygun fiyatlı ve ücretsiz araçlar:

Ahrefs: Competitor Research Tools & SEO Backlink Checker
Ahrefs is a toolset for SEO & marketing running on Big Data. We cover backlink checking, competitor analysis, keyword…ahrefs.comKeyword Research & Strategy with Keyword Planner - Google AdWords - Google
Google AdWords Keyword Planner is a keyword research tool that allows you to find the right keywords to target for…adwords.google.comScreaming Frog SEO Spider Tool & Crawler Software
The Screaming Frog SEO Spider is a desktop program (PC or Mac) which crawls websites' links, images, CSS, script and…www.screamingfrog.co.ukGoogle Webmasters - Support, Learn, Connect & Search Console - Google
Track your site's search performance with Google Search Console and browse around for Google Webmasters support…www.google.com

3) Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama alanında üzerine eğilinmesi gereken önemli kanallardan bir tanesi. Bu konu üzerinden size satış odaklı pazarlamanızı geliştirecek iki alanda önerim olacak.

Satış İçin Olmazsa Olmaz Instagram Araçları

Instagram sosyal medya mecraları arasında direkt satışı sağlayan önemli bir mecra. Öyle ki insanlar artık websiteye ihtiyaç duymaksızın bu mecra üzerinden satışlarını gerçekleştirip tüm işlerini Instagram üzerinden yapar hale geldi.

Size instagram etkileşimini ve satışını arttıracak iki uygulama önereceğim.

Grum App

Grum APP

Grum, bilgisayar üzerinden Instagram paylaşımlarını yapabileceğiniz ve ileri tarihte gönderim planlayabileceğiniz bir araç. Biliyorsunuz Instagram sadece mobil üzerinden paylaşıma açık ve planlama yapılamayan bir sosyal kanal. Grum sayesinde paylaşımda süreklilik sağlanıyor ve size ciddi zaman tasarrufu kazandırıyor.

Instagress (Instagram Bot Araçları)

Instagress, instagram hesabınızdan günlük olarak belirlediğiniz hedefleme ile beğeni, takip ve yorum yapmanıza olanak sağlayan bir bot aracı. Böylelikle hedef kitlenize günlük 300'e yakın aksiyon alınabiliyor, organik olarak günde 300 kişiye kadar erişim sağlayabiliyorsunuz.

İçerik Dağıtım Araçları

Sosyal medya’da içerik tüketimi inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Yeni sosyal medya mecraları, yeni katılan kullanıcılar ve markalar derken takip ettiğimiz çoğu hesabın paylaşımlarını artık algoritma aracılığıyla en alakalı paylaşımları görmek zorunda kalıyoruz. Bu yüzden yaptığımız paylaşımların tekrarlanması ve aynı anda diğer tüm sosyal mecralarda sürekli olarak paylaşılması gerekmektedir.

Twitter üzerinden yapılan bir araştırma sonucu bir tweet’i tüm takipçilerinizin görmesi için aynı tweet’in 37 kez paylaşılması gerektiği istatistiği ortaya çıkmıştır.

Bahsettiğim neredeyse insan üstü bir çalışma ve kaynak gerektiren işi Zapier uygulaması ile kolaylıkla sosyal medya hesaplarını birbirine entegre ederek sağlayabiliyorsunuz. Zapier, instagram’da paylaştığınız bir içeriği belirlediğiniz kriterlere göre onlarca sosyal medya kanalında otomatik paylaşımı ve dağıtımını sağlayor. Aynı zamanda diğer sosyal medya hesaplarından da kendi dinamiklerine göre paylaşımları otomatik ve hızlı hale getiriyor.

4) Dijital Reklam Yönetimi

Dijital reklamlar için bir bütçe ayırdıysanız bunun en verimli şekilde harcanması için mutlaka bir uzman ile birlikte çalışmalısınız. Google Adwords, facebook ya da Instagram son kullanıcının rahatlıkla reklam açabileceği bir mecra olsa da içerisinde barındırdığı uzmanlık gerektiren şeylere hakim olarak ancak verimli bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Bu yüzden eğer bir uzman ile çalışmıyorsanız yapmanızı tavsiye edeceğim tek reklam türü “Custom Audience” dediğimiz nokta atışı reklam modelidir.

Elinizde müşterilerinize ait bir mail ya da telefon datası varsa bu datayı facebook, Google Adwords ya da linkedin üzerinden yükleyerek sadece o dataya reklam yapabilirsiniz. Aynı şekilde websitenizi ziyaret eden ve satın almaya eğilimli kullanıcının yaptığı hareketlere göre o kitleyi hedef alarak yaptığınız reklamlar başlangıç için en verimli strateji olacaktır.

5) Mailling

Mailling, dijital pazarlama kanalında önemini hala ciddi bir oranla koruyor. Doğru mailling gönderimi ile birlikte hedef kitlenize ulaşmanız için en etkili yöntemlerden birisidir. Size mail bülten gönderimi için tavsiye edeceğim en uygun fiyat ve performansa sahip servisleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kişiye Özel Mail Gönderimi

Kişiye özel mail gönderimi artık yaygın olarak kullanılıyor. Eticaret sitesinde bir ürüne giriyorsunuz bu ürünle ilgileniyorsunuz ama satın almıyorsunuz. Sistem size 1 gün sonra hatırlatıcı olarak, ürüne özel mail gönderiyor. Aslında bu zor gibi görünen aksiyon AgileCRM dediğim dijital CRM sistemi ile yapmak kolay ve aylık 9$ gibi bir maliyeti var. Bir çok özelliği içerisinde barından AgileCRM’i kullanmanızı mutlaka tavsiye ediyorum.